nazwa użytkownika:
hasło:
Nie masz konta - zarejestruj się! | Ups!  

Historia do odzySKANia

Data: 2014-01-05, dodane przez: zaczy

Małymi krokami powoli zbliża się rocznica 100-lecia ruchu harcerskiego w naszym mieście. Dlatego z tej okazji jako jeden z pomysłów wpisania się w tak wielkie wydarzenie jest dokonanie cyfryzacji dokumentów związanych z harcerstwem i stworzeniem profesjonalnego archiwum internetowego naszego środowiska. Obecnie prowadzone są przez Archiwa Państwowe szeroko zakrojone programy cyfryzacji zachowanej dokumentacji administracji państwowej począwszy od XVIII w. ale na próżno szukać tam treści nawiązującej do ruchów harcerskich nie mówiąc już o historii danego środowiska.

Biorąc pod uwag obecne możliwości techniczne, będzie to projekt, który ja postrzegam  jako przełomowy w podejściu do samej historii, jak i form jej przekazywania. Pytań o jego kształt jest wiele, ale wszystko w naszych rękach, jaki będzie rezultat finalny zależy to tylko i wyłącznie od nas samych. Czy zajmiemy się tylko historią ZHR-u? czy także  naszymi korzeniami tj. skarżyskim "harcerstwem niepokorny lat 80-tych", a może jeszcze okresem przedwojennym? Czy zaprosimy i zachęcimy do włączenia się nasze bratnie lokalne organizacje ZHP i Zawiszę? Tak jak wspomniałem to wszystko zależy od nas samych i naszego zapału!

Dlatego szukamy osób zainteresowanych uczestnictwem w projekcie, pracy będzie dużo i to bardzo różnej, dla przykładu przytoczę kilka przewidywanych zakresów:

 - kontaktowanie się z osobami posiadającymi materiały źródłowe – poszukiwanie takich osób;

 - poszukiwanie osób do pomoc przy identyfikacji materiałów;

 - analizowanie, interpretowanie i zapisywanie danych historycznych;

 - przeszukiwanie archiwów Okręgu Małopolskiego w Krakowie i lokalnych gazet;

 - skanowanie dokumentów;

 - wprowadzanie danych do serwisu;

 - weryfikacja wprowadzonych danych;

 - itp.

Planowane jest  zorganizowanie na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku spotkania z osobami zainteresowanymi podjęciem współpracy, prosimy jednak wcześniej o przesłanie do dnia 15 stycznia zgłoszenia przez osoby zainteresowane współpracą na adres e-mailowy lub kontakt telefoniczny, dane kontaktowe podaje poniżej.

Jarosław Cel
Tel. 662 777 990 lub 604 854 380
e-mail: jarek.cel@gmail.com


Z harcerskim pozdrowieniem
Czuwaj !!!
Czarny Żubr

Komentarze

Nie dodano dotychczas żadnych komentarzy.

Pozostałe aktualności

Działo się w  1989