nazwa użytkownika:
hasło:
Nie masz konta - zarejestruj się! | Ups!  

Zlot Bratnich Drużyn "Wykus"

Wykus
15-17 czerwca 2001
Związek Drużyn w Skarżysku
phm Miłosz Trukawka HR

15-07.06.2001
Jak co roku na Wykusie odbył się Zlot Bratnich Drużyn. Zlot łączył harcerską zabawę z poznawaniem historii ziemi świętokrzyskiej w czasie II wojny światowej oraz organizacją corocznych uroczystości Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich "Ponury"-"Nurt" w rocznicę śmierci mjr. Jana Piwnika "Ponurego"
Tegoroczny Zlot Bratnich Drużyn rozpoczął się w piątek 15 czerwca równocześnie w Michniowie i w Bodzentynie (planowana trzecia trasa gry mająca swój początek na szczycie Łysicy niestety nie znalazła chętnych). Na grę wyruszyło 5 patroli ze Skarżyska oraz jeden patrol z Warszawy.
Głównym zadaniem patroli było przeprowadzenie zwiadu terenowego na temat partyzanckiej i wojennej przeszłości regionu (do wylosowania były m.in. miejscowości: Bodzentyn, Michniów, Psary, Wielka Wieś, Bodzentyn, Siekierno, Wzdół Rządowy, Sieradowice), oprócz tego patrole wykonywały dodatkowe zadania (jak rysunek ruin zamku w Bodzentynie, szkic terenowy okolic Kamienia Michnowskiego, nauka piosenek partyzanckich). Całość działa się w klimacie lat partyzanckich, z których bohaterami patrole się utożsamiały, przebijając się w kierunku polany na Wykusie, po drodze zdobywając niezbędne wyposażenie oraz przechodząc sprawdziany sprawnościowe i strzelecki.
Dzień następny - sobota (16.VI) rozpoczął się od kolejnych zmagań zlotowych (m.in. dokończono konkurencje strzeleckie oraz przedstawiono Scenki z życia Zgrupowań - ich przygotowanie było zadaniem przedrajdowym). Po południu przemieściliśmy się już w okolice kapliczki na Wykusie, gdzie pełniliśmy służby oraz uczestniczyliśmy w uroczystościach. Po Mszy Św. odbyło się krótkie ognisko, następnie całą kolumną ruszyliśmy do Wąchocka (ok. 9 km). Tak rozśpiewanej kolumny te lasy dawno nie widziały. I nie był w stanie przeszkodzić nam coraz mocniej padający deszcz. Nawet, kiedy na miejscu okazało się, że jest jeszcze kilka namiotów "dziesiątek" do rozbicia...
W niedzielę rano odbyły się ostatnie zmagania zlotowe, a następnie o godzinie 11-tej przemaszerowaliśmy przed opactwo cystersów, gdzie odbyła się Msza Św., po której odbył się przemarsz pod pomnik "Ponurego" na wąchockim rynku, gdzie uroczystości zakończyły się.
Jeszcze tylko apel końcowy podsumowujący tegoroczny Zlot (zmagania zlotowe wygrał patrol "Orki" z 1 Skarżyskiej Drużyny Harcerek "Białej Jedynki"), wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród i komendant tegorocznego Zlotu phm Miłosz Trukawka HR zakończył Zlot Bratnich Drużyn Wykus 2001


Obserwuj wydarzenie

Powiązane dokumenty