nazwa użytkownika:
hasło:
Nie masz konta - zarejestruj się! | Ups!  

Karta obozu

Zagnańsk
1982
lipiec
    Hufiec ZHP Skarżysko-Kamienna
phm Michał Zakrzewski
1 Drużyna Harcerzy im. Stanisława Staszica "Czarna Jedynka" - drużynowy Krzysztof Mika ćw.

Obóz w Zagnańsku był organizowany przez Komendę Hufca ZHP ze Skarżyska. Czarna Jedynka miała funkcjonować na nim jako osobny podobóz (nie wiem czy tak ostatecznie było). Komendantem obozu był phm Michał Zakrzewski (słynny "dh Zet") a oboźnym phm Henryk Magier.

Z notatek drużynowego dh Krzysztofa Miki: "Jedynka jedzie na obóz harcerski ZHP do Zagnańska. Ma działać jako oddzielna drużyna obozowa. Phm ZHP Henryk Magier jest oboźnym. Komendantem obozu phm ZHP Michał Zakrzewski. Następuje zdemaskowanie Drużyny jako łamiącej statut ZHP. Komenda obozu zmusza drużynę do usunięcia krzyża ze swej obozowej świetlicy, zabrania udawania się w niedzielę na Mszę Świętą i odmawiania modlitwy przed jedzeniem. Odbywa się potajemnie nocna Masza Świeta za obozem przy krzyżu w intencji Drużyny. Mszę odprawia przyjaciel Heńka Magiera, który jako ksiądz na urlopie mijał obóz jako turysta".

Na obozie w Zagnańsku zabroniono wychodzić w niedzielę z obozu w umundurowaniu, usunięto z namiotu krzyż i zabroniono odmawiania wspólnej modlitwy. Ksiądz Bogdan był pierwszym świadkiem prześladowań ZWHP "za wiarę". Przejdź do dokumentu
Oceń dokument
Pionierka w Zagnańsku
dodał: Mikesz
Obóz w Zagnańsku 1982
dodała: renataf

Obserwuj obóz